Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/d/3/d326f219-ce94-40cb-94e8-6e37b03a04c2/karolinamolinari.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Když si naše tělesné schránky pustí pusu na špacír. | Karolína Molinari

Když si naše tělesné schránky pustí pusu na špacír.

02. února 2021

Od malinka většina z nás slýchala “nehrb se, narovnej se, podívej se jak stojíš”. Verbálně zdatnější rodiče následně konkretizovali naše postoje do kdejakých útvarů jako například “stojíš jak paragraf, jsi ohnutý jak luk” a našla by se i další trendy přirovnání, která mnoho z nás, dnešních rodičů memově opsala a pravěké sdělení o stojícím solném sloupu a jiných útvarech předáváme dál. 

Udělejme si malý test. 

Najděte si na chvilku klidný koutek, uvelebte se a zavřete oči. Zkuste si sebe samu představit jdoucí po ulici. Jste zdravá, čerstvě zamilovaná, v práci se vám daří a život zkrátka nemůže mít lepší směr. Prohlédněte si, jakou řečí promlouvá Vaše tělo? Jaký máte postoj? Jakou energii a rytmus má Vaše chůze? Jaký tvar má Váš hrudník? Jak promlouvají Vaše mimické svaly, co vypovídají o Vašem aktuálním rozpoložení a prožívání? :). Jak gestikulujete v interakci s jinými lidmi? Možná jste si teď dokonce povšimla, že se v té představě  zlehounka culíte :). Umím si představit, že je Vám tady hezky, ale…

Ještě jednou zavřete oči, tentokrát  jdete ve své představě do vztahu, který už několik let živoří, burácí, je plný neporozumění, dohadů a rozdílnosti. Jste v tomhle partnerství  možná ze zvyku, možná ze strachu spálit mosty. Vaše práce není taková, jak jste si ji v představách malovala  a každodenní stereotyp Vás ubíjí.  Každé další ráno, kdy se budíte do téhle konstelace, sebe samu peskujete za neschopnost změny. Máte nohy okované řetězy a ony nemohou udělat krok. Sama k sobě postupně ztrácíte úctu a svůj život pomalu úhledně zametáte pod rohožku výmluv a svých takzvaných „musím“. Jak v téhle představě vypadá Vaše páteř? Ramena? Co prozradí obličej. A jaká bude Vaše chůze? Ale především, jak se Vám dýchá? Kde končí Váš nádech? Stekl až na dno pánve a nebo zůstal jen v úrovni Vašeho hrudníku a podklíčků?

Jaké tedy byly tyto dvě představy?

Pravděpodobně při té první jste plula energickým krokem, vzpřímená a sebejistá, vlasy vlající a poletující ze strany na stranu, Váš výraz byl měkounce spokojený a ramena otevřená. Jak se Vám tady dýchalo? 

Naopak v druhém případě si umím představit páteř kulatě zborcenou, ramena zavřená dopředu, prsní svaly zkrácené a podbřišek stažený ve stresovém postavení. V úrovni krku přiškrcené hlasivkové svaly, možná se už začíná tvořit nechvalně proslulá druhá brada. A jak je na tom výraz Vaší tváře? S největší pravděpodobností je zkroucená bolestí, mimické svaly napjaté jak struny, koutky úst stažené dolů a čelist v jemném, ale trvalém sevření.

Váš dech tady bude částečný, uvězněný pouze v prostoru mezi podklíčky a prsní rýhou. Zcela jistě budete většinu času trávit v tzv. permanentním nádechu a nebo výdechu. Vaše buňky potažmo buňky Vaší pánve živoří, jedou na půl plynu.

Co když ale tenhle model trvá roky?

Naše tělesná forma, tvar, schopnost vzpřímení a otevření se světu vypovídají celkem dost přesně o tom, kdo je uvnitř. Je – li tam člověk bázlivý nebo nebojsa, je – li vzpurný, a nebo se raději krčí v koutě, je – li jak francouzština krásně definuje introverta – oknem zavřeným, a nebo extroverta – oknem dokořán. Náš tělesný tvar,  napětí našich svalů, postavení kloubů, vzpřímení, a nebo naopak zborcení páteře, způsob jakým  dýcháme, jak se pohybujeme, to vše vypovídá o tom, jak si v životě stojíme.

Co bylo první? Vejce nebo slepice? Kulatá páteř nebo destruktivní myšlenky? 

Nabízí se úvaha, jestli na základě špatných pohybových návyků bolí záda a nebo se to mnohdy děje naopak. Co když člověka dlouhodobě bolí duše, úzkost ho svírá jak brnění, strach z budoucnosti choulí do „bezpečné“pozice nastavující světu záda a chránící hrudník, plíce, srdce a orgány středu? Všechna ta místa na těle, kde se cítíme zranitelní? 

Jak se asi daří orgánům, které ztrácejí svůj životní prostor v momentě, kdy se geometrie těla zbortila? Kdy den za dnem pod náporem prožitků tělo postupně a tiše měnilo svůj tvar.

Miminka jsou tekutá.

Poslední dobou mám ve svém okolí několik miminek, včetně toho svého a tak si je prohlížím. Ta čerstvě narozená jsou z většiny tvořena vodou. Jsou to fluidní bytosti a jejich pohyby to potvrzují. Jakoby plují ve stylu medůz a rejnoků. Jejich tvar je plný a bezambiciozně pomale rytmický. Hlavičky mají měkké a tím nemyslím jen prostor fontanely. Zkuste se někdy dotknout dlaní hlavy miminka, jemně potáhnout kůží milimetr tam a zpátky. Jejich fascie jsou zkrátka právě probuzené, nepopsané a plné života, plné vody. Až teprve s každým dalším prožitkem se postupně organizují do tvarů, které   definují konkrétní obrazy prožívání. 

A jaký je ten Váš tvar :)? Je  fluidně se vlnící, otevřený světu, vztahům a zkušenostem, a nebo už to zabalil a naopak pod tíhou prožitého ustrnul v rigiditě minulosti?

A jaká je v kontextu celého článku Vaše pánev? Je to větraná komnata s okny otevřenými dokořán, naplněná životadárným kyslíkem pro Vaše buňky, a nebo je to stažená, tmavá jáma na samém dně Vašeho trupu, nevětraná a živořící bez zdroje a pohybu?

A jestli se Vám článek líbil, nestyďte se mu dát like a nebo sdílet dál 🙂

Sdílej tento článek

Další čtení na blogu

Nezařazené
Karolína Molinari

Zázračná síla Ómování

tradice říká, že rozezvučením mantry Óm začal vznikat Vesmír. Óm je údajně prapůvodem všeho, naším počátkem. Slovo pochází ze sanskrtu a je překládáno různě. Nejčastěji však jako zdroj,

Pokračovat ve čtení »